Librarium Primum - 6 edycja (2014)

Autor loga: Magdalena Kraszewska, CEN w Białymstoku

Laureat Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2014
Komisja konkursowa w składzie
  • Barbara Michniak - przewodnicząca, wiceprezes RG TNBSP (Katowice),
  • Bożena Powała-Niedźwiecka– członek, nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w  Lublinie, prezes Oddziału TNBSP w Lublinie,
  • Irena Zalewska – członek, nauczyciel bibliotekarz w Stargardzie Szczecińskim, doradca metodyczny
  • Gabriela Bonk  - członek,  nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku
  • Edyta Sosnówka– członek, nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie
za najciekawsze działanie w ramach obchodów MMBS
bibliotece Publicznego Gimnazjum nr 18 w Białymstoku, nauczyciele bibliotekarze - Dorota Artysiewicz, Barbara Szymańska

Dodatkowo Jury zauważyło nietypową - wierszowaną formę sprawozdania, jaką złożyła Pani 
Anna Kazberuk, nauczyciel bibliotekarz Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie.

Uzasadnienie:
  1. Uznanie za wysiłek i zaangażowanie w zgromadzenie i wyeksponowanie, a także udostępnienie młodzieży tak licznych, cennych i wartościowych eksponatów oraz przygotowanie informacji o ich historii. A przede wszystkim zainteresowanie uczniów tematami raczej im obcymi i odległymi - zwłaszcza wobec tak trudnego odbiorcy - gimnazjalisty!
  2. Super podział imprez. Duża różnorodność form. Widać piękną oprawę imprezy. BOOKTALKING
  3.  i praca nauczyciela bibliotekarza … Widać pracę przez cały miesiąc!
  4. Bardzo ciekawe zajęcia, ładnie przygotowane i opisane  ... .
  5. Zaproponowany przez panie - Barbarę Szymańską i Dorotę Artysiewicz program MMBS wyróżnia się rozmachem i różnorodnością podjętych działań. Na uwagę zasługuje włączenie w obchody nie tylko społeczności szkolnej, ale także przedstawicieli starszego pokolenia, którzy udostępnili eksponaty na wystawę regionalną.  Podjęta przez nauczycielki bibliotekarki inicjatywa pokazała, że w biblioteka jest świetnym miejscem do obcowania z kulturą i folklorem. Stwarza również możliwość rozwijania własnych uzdolnień i zainteresowań.
O pracach konkursowych:

Tegoroczne hasło  MMBS „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie” motywowało nauczycieli bibliotekarzy do podjęcia działań, dzięki którym zachęcą dzieci i młodzież do czytania książek. Na podstawie sprawozdań z obchodów MMBS widać, że biblioteki szkolne zaoferowały szereg działań i atrakcji, które  miały na celu promocję biblioteki i czytelnictwa. Organizowane były m.in. spotkania  z interesującymi ludźmi, konkursy biblioteczne, dyskusje biblioteczne, booktalking.

Jednym z najważniejszych warunków sukcesu w szkolnej promocji czytania jest dobra współpraca pomiędzy dyrekcją, bibliotekarzami i nauczycielami. Każdy nauczyciel, nie tylko nauczyciel bibliotekarz, powinien wdrażać i zachęcać uczniów (na każdym kroku) do kontaktu z książką. Należy uświadamiać dzieciom, że książka jest zawsze modna. To właśnie ONA rozbudza wyobraźnię, pozwala poznawać świat, jest wiarygodnym źródłem wiedzy. To dzięki książce możemy miło spędzić czas wolny. Książka nigdy nas nie zawiedzie – jest naszym najlepszym przyjacielem. Po to aby komputery, telewizja i prasa młodzieżowa (tak fascynująca dzieci młodzież) nie wyparła książki, warto docierać do czytelnika indywidualnie, rozmawiać o literaturze, organizować imprezy czytelnicze, urozmaicać zbiory biblioteczne. 
Irena Zalewska, członek Jury

SERDECZNIE GRATULACJE WYRÓŻNIONYM !!!!